sobota, 12 listopada 2016

Pieróg z kiełbasą

Przyrządzić ciasto:
1/4 kg mąki zagnieść z 2 dkg drożdży, rozpuszczonych w ciepłym mleku z 2 jajkami i taką ilością ciepłego mleka, by wyrabiając utworzyć niezbyt miękką gomółkę. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
1/2 kg kiełbasy śniadaniowej lub  parówek rozgrzać przez 20 minut we wrzątku, po czym obrać ze skórki. Wyrośnięte ciasto cienko rozwałkować na posypanej mąką stolnicy, cały płat ciasta posmarować grubo margaryną lub masłem roślinnym. Zawinąć kiełbasę lub pojedyncze parówki tak, by ciasto stanowiło co najmniej dwie warstwy. Ułożyć na blasze do pieczenia, posmarować jajkiem, posypać z wierzchu solą i ewentualnie kminkiem, upiec na złocisty kolor w mocno rozgrzanym piekarniku (220*C).
Pieróg można również przyrządzić z czerstwej bułki delikatesowej. Obraną ze skórki kiełbasę pokroić na jednakowej długości kawałki. Z bułki, pokrajanej również na takiej samej długości kawałki, wyjąć miękisz tak, aby można było wsunąć w wydrążenia kawałki kiełbasy. Posmarować z wierzchu rozbitym jajkiem lub mlekiem, wstawić do nagrzanego mocno piekarnika, by bułka zrumieniła się. Pieróg można jeść jako osobną potrawę, może też być doskonałym dodatkiem do czerwonego barszczu lub bulionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz