sobota, 27 stycznia 2018

Parówki

liońskie
4 parówki (obrane ze skórki), pokroić w drobne talarki. Bardzo drobno usiekać 2 małe cebulki. Wymieszać razem z puszką zielonego groszku. Posolić. Zalać bardzo ostrym sosem vinaigrette (ew. doprawić musztardą).

angielskie
Na odrobinie masła podrumienić 4 spore plastry boczku dodając małą, posiekaną cebulkę. W czasie tej czynności w rondelku zagrzać 4 parówki. Na drugiej patelni usmażyć 4 jajka sadzone. Na półmisku ułożyć plastry boczku z cebulką (ale bez tłuszczu), na nie parówki, a między nimi sadzone jajka.

rosyjskie
Na talerzu wyłożonym sałatą ułożyć plasterki z 2 pomidorów, na które posypać nieco posiekanej cebulki. W środku ułożyć pokrajane w talarki parówki, po brzegach na pół przekrojone jajka. Całość posypać nieco solą, pieprzem, posiekaną pietruszką, a same parówki polać pikantnym sosem pomidorowym.

bretońskie
Podwójną bułkę paryską, po ocięciu tzw. przylepek, pokroić na 4 grube plastry. W każdym wydrążyć po 3 - 4 otworki, w które wcisnąć parówki. Teraz każdy z plastrów pokroić bardzo ostrym nożem na 4 - 5 kromek, z których każda jest nafaszerowana parówkami. Tuż przed podaniem (z surówką z kiszonych ogórków, cebuli i jabłka) kromki opiec z obu stron, używając małej ilości masła.


Racuszki

2 szklanki mąki wsypać do garnka, dodać 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i wymieszać. Dodać 3 żółtka, sól, otartą skórkę z cytryny, gorący tłuszcz (50 g masła roślinnego). To wszystko rozetrzeć łyżką drewnianą, aż masa będzie na tyle gęsta, że będzie spadać płatami z łyżki, a nie zlewać się. Jeszcze przez chwilę ucierać lub miksować, po czym do gładkiej masy dodać pianę ubitą z 3 białek. Na patelni rozgrzać tłuszcz w takiej ilości, aby placuszki (może być smalec lub olej). Na rozgrzaną patelnię wkładać łyżką placuszki, piec z obu stron na rumiano. Z patelni zdejmować cedzakową łyżką, aby osiąkły z tłuszczu. Wówczas posypujemy cukrem pudrem. Można podać na gorąco, jak i na zimno

Przewodnik po serach

  • brie (bri) - miękki, dojrzewający z pleśnią na powierzchni skórki
  • camembert (kamembert) - miękki, dojrzewający z pleśnią, łagodny, zapach lekko pieczarkowy
  • cheddar (czedar) - twardy, kwaśny, pikantny, lekko gorzki
  • edamski - miąższ elastyczny, lekko pikantny, ale łagodny, zapach czysty
  • gouda - miąższ miękki, elastyczny, smak i zapach czysty, łagodny, lekko orzechowy
  • gryficki - ma kształt baleronu i doskonały smak, lekko pikantny, lekko wędzony, miękki
  • kortowski - miękki, smak i zapach czysty, lekko kwaśny, pikantny
  • mazurski - miąższ miękki, elastyczny, lekko twardy, smak pikantny, trochę ostry
  • morski - miąższ miękki, pikantny, ostry, lekko kwaśny
  • myśliwski - ser wędzony, odrobinę miękki
  • podlaski - twardy, łagodny, lekko pikantny
  • rokpol - miękki i kruchy, nalot pleśni i mazi, pikantny, lekko gorzki
  • salami - twardy, łagodny, trochę kwaśny, trochę pikantny
  • stołeczny - twardy, lekko słodki i pikantny
  • tylżycki - twardy, ostry, lekko pikantny
W serach twardych oczka powinny być okrągłe lub owalne, rozmieszczone regularnie i niezbyt gęsto w miąższu. W miękkich nie powinno być oczek.

piątek, 26 stycznia 2018

Placki ziemniaczane

75 dkg dużych ziemniaków
1 jajo
1 mała cebula
1 łyżka mąki
smalec lub olej do smażenia
sól, pieprz
Ziemniaki utrzeć, wymieszać z jajkiem, cebulą - utartą i mąką. Osolić, opieprzyć. Smażyć cienkie placki na rozgrzanym tłuszczu z obydwu stron.
Placki ziemniaczane z nadzieniem robi się jak wyżej, tyle, że nadzienie - na przykład ser, pokrajana w plasterki kiełbasa, boczek, pieczarki - kładzie się na rozgrzanej patelni i zalewa warstwą ciasta. Kiedy ciasto ziemniaczane trochę się zetnie  przewracamy placek na drugą stronę i smażymy.

Placki ziemniaczane na drożdżach

Uciera się 6 dużych ziemniaków, małą bułkę moczy się w mleku i przepuszcza się przez maszynkę. Ziemniaki połączyć z bułką, 2 jajkami (piana ubita), mlekiem, w którym rozpuszcza się drożdże. Wymieszać idealnie. Musi być trochę gęstsze niż ciasto na naleśniki. Gdy ciasto urośnie, smażyć cienkie placki na małej patelni. Podać z gęstą śmietaną.
Inaczej nazywane są one plence kartoflane.

Placki ziemniaczane po juhasku

Zwyczajne placki ziemniaczane, nadziane serem żółtym i posypane oscypkiem lub boczkiem przysmażonym.

Konfitura z dzikiej róży

Na 1 kg oczyszczonych z szypułek, włosków i pestek bierze się 1,5 kg cukru, 3 szklanki wody, sok z cytryny. Owoce wrzucić do wrzącej wody i trzymać tak długo, aż zmiękną. Następnie odcedzić, a do tej wody wsypać połowę cukru i zagotować syrop. Do syropu wrzucić owoce, krótko gotować. Zlać do czystego słoja i pozostawić na 1 dzień. Następnego dnia zlewamy syrop, dodajemy resztę cukru, zagotowujemy, wciskamy cytrynę i dopiero wtedy wrzucamy owoce dzikiej róży. Bardzo powoli smażymy. Dobrze usmażona konfitura jest przeźroczysta, owoce są szkliste. Wyłożyć do małych słoików. Zamknąć.

Herbata z róży

Dojrzałe owoce róży, twarde, obrać z szypułek, wypłukać, osuszyć w średnio nagrzanym piekarniku. Przechowywać w szklanym słoju.

Zielone naleśniki

Mleko, mąka, jajka, gałka muszatałowa, topione masło, szpinak.
Mieszać, ubić, troszkę słodzi, soli i smaży.

Kompozycja naleśnikowa

Smaży się trochę grubszy naleśnik, potem składa się na pół. Do środka np.
  • kiełbasa pokrojona w plasterki
  • gruby plaster ostrego sera
  • zioła
  • plasterki pomidora lub pasta
Do tego jabłka pokrojone w ósemki, smażone na drugiej połowie patelni posypane majerankiem.

Obwarzanki naleśnikowe

Farsz obojętny. Naleśniki (nadziane farszem) zwinąć w ciasny rulonik, a następnie ułożyć w obwarzanek, upchnąć końce, aby się nie rozpadł. Panierować w bułce, jajku i smaży na zloty kolor.

Tort naleśnikowy

Naleśniki na przemian z farszem. Zapiekane.

Parówki na śniadanie

Parówki zawinięte w naleśnik, posypane wiórkami sera, przyrumienione, polane ketchupem.

Jajecznica

  • z pomidorami
  • chłopska - z ziemniakami
  • z ostrym serem pokrajanym w paseczki
  • z cytryną
  • z jabłkami i majerankiem
  • z grzankami z razowego chleba
  • zapiekane w wydrążonej bułce
  • ser, szczypiorek,  grzanki razowe, krople cytryny

Śliwki ze śmietaną

Śliwki, przepołowione i bez pestek usmażyć na maśle. Do smażenia dodać cynamon, goździki i kilka łyżek cukru. Podsmażone, ale nie na marmoladę wyłożyć na talerzyk i polać śmietaną.

Racuchy

Zsiadłe mleko, 2 jajka, z których oddziela się białka i ubija na pianę. Żółtka wymieszać z mlekiem, odrobiną proszku do pieczenia i mąką. To wszystko powinno mieć gęstość śmietany już po dołożeniu ubitych białek. Wrzucić posiekane lub śliwki. Smażyć na tłuszczu.

Knedle ze śliwkami

Ciasto:
1 kg ziemniaków
30 dkg mąki
1 jajko
sól
Nadzienie:
1/2 kg śliwek bez pestek
cukier
Ziemniaki ugotować pod przykryciem, odparować delikatnie. Czynność bardzo ważna. Z nasiąkniętych ziemniaków nie da się zrobić dobrych knedli. Następnie zemleć lub przetrzeć przez gęste sito, połączyć z przesianą mąką, jajkiem, posolić i zagnieść szybko ciasto. Mniej wprawne osoby w wykonywaniu knedli mogą dodać łyżkę kaszki manny.
Knedle będą bardzo spoiste i mniej skłonne do rozlatywania się w garnku. Podzielić na 2 części. Z każdej części utoczyć wałek. Wałek pokrajać na kawałki. Kawałki rozpłaszczyć i nadziać śliwkami lekko osłodzonymi. Knedle należy idealnie zlepić i utaczać w dłoni.
Gotować 10 minut na niezbyt ostrym ogniu.
Podać z masłem i tartą bułką.

Kotlety z niespodzianką

30 dkg mielonej wieprzowiny
30 dkg mielonej wołowiny
5 dkg cebuli
pół szklanki mleka
2 - 3 jajka
odrobina orzechów włoskich
6 dkg tartej bułki
3 dkg mąki
łyżka posiekanej naci pietruszki
pieprz, sól
sezonowe owoce - czereśnie, agrest albo śliwki
tłuszcz do smażenia
czerstwa bułka
Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć, wymieszać z mięsem i przysmażoną posiekaną cebulę. Dodać do masy jajka - jedno zostawić do panierowania, dodać orzechy posiekane i pietruszkę. Dokładnie wymieszać, doprawić solą i pieprzem.
Uformować nieduże kule. Do środka każdej kulki włożyć owoce np. śliwkę, ale to niekoniecznie jak ktoś nie lubi nowości. Następnie kule obtoczyć w mące, jajku i bułce. Smażyć w gorącym tłuszczu, do którego pod koniec smażenia włożyć umyte owoce. Mogą być i jabłka, podzielone na ósemki i oprószone majerankiem.
Podawać na liściach sałaty kule obłożone owocami.

Szarlotka sypana

Kolejny stary numer gazety zdobyty.
1 szklanka kaszy manny,
1 szklanka cukru,
1 szklanka mąki,
mały proszek do pieczenia lub pół dużego,
1 kg jabłek,
cukier waniliowy,
3 łyżki cukru do jabłek,
pół kostki margaryny lub masła

Wszystkie sypkie składniki wymieszać, jabłka zetrzeć na tarce i dodać do nich cukier oraz cukier waniliowy. Tortownicę wysmarować tłuszczem i wysypać tartą bułką. Jedną trzecią mieszaniny sypkiej wysypać do tortownicy, na to rozłożyć warstwę z połowy jabłek, na jabłka znów jedną trzecią mieszaniny i resztę jabłek. Na wierzchu ostania część mieszaniny sypkiej, na którą rozkładamy równo płatki masła lub margaryny. Całą kompozycję wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy 40 - 50 minut. Ładnie zrumienioną szarlotkę posypujemy cukrem pudrem.
Tania i pyszna!

Słowackie śniadanie

  • grudka bryndzy
  • masło
  • papryka mielona
  • kminek
  • cebula
  • por
  • chleb

Bryndzowe pirohy

1 kg ugotowanych ziemniaków przepuścić przez maszynkę, dodać 40 dkg mąki, 2 jajka, sól. Wyrobić. rozwałkować (0,5 cm), wykrawać kółka i napełniać bryndzą (30 dkg), skleić brzegi. Gotować we wrzątku. Podawać ze słoninką.

piątek, 5 stycznia 2018

Papatacze

20 - 25 sztuk
1/2 kg mąki pszennej
50 g drożdży
1/2 szklanki mleka
50 g cukru
80 g margaryny
2 jajka
sól

10 dkg rodzynek
10 dkg migdałów i orzechów
1 łyżka skórki pomarańczowej
łyżeczka cynamonu
50 g cukru
50 g margaryny
sok z 1/2 cytryny

10 g cukru pudru (lub 50 g)
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka masła

Wyrobić ciasto i zostawić na 30 minut do wyrośnięcia. Rozwałkować. Posypać cukrem, wiórkami margaryny i rozłożyć nadzienie. Zwinąć w rulon, pociąć na plastry grubości 1 cm. Plastry położyć na wysmarowanej blaszce na ok. 90 minut do wyrośnięcia. Piec ok. 20 minut, wyjąć i posmarować lukrem.
Polewa: do cukru włożyć miękkie masło, dodać odrobinę wrzątku i sok z cytryny. Powinna być półpłynna.